Saturday, October 1
Shadow

Author: visionmega

Natë zhgënjyese, Kosova mposhtet nga Greqia në “Fadil Vokrri”

Natë zhgënjyese, Kosova mposhtet nga Greqia në “Fadil Vokrri”

Sport
Kombëtarja e Kosovës ka pësuar humbje në ndeshjen e dytë në Ligën e Kombeve. Të përzgjedhurit e Alain Giresse u mposhtën nga Greqia në ndeshjen e xhiros së dytë në Grupin 2 të Ligës C. Ndeshja e zhvilluar sonte në “Fadil Vokrri” u mbyll me rezultatin 0:1. Kosova e nisi mirë këtë ndeshje, por nuk ia dolën të krijonin raste konkrete për të shënuar. Kjo u shfrytëzua nga grekët, të cilët shënuan përmes Anastasios Bakasetas në minutën e 36-të. Greqia e mbylli pjesën e parë me epërsi, të cilën e mbajti deri në fundin e ndeshjes. “Dardanët” provuan ta barazonin rezultatin, por punët për të u vështirësuan edhe më shumë kur Fidan Aliti u përjashtua nga loja në minutën e 72-të. Si të mos mjaftonte kjo, me karton direkt të kuq u përjashtua edhe Aro Muric, i cili luajti me dorë jash...
LIVE: Kosova 0-1 Greqia, Dardanët ndjekin rezultatin

LIVE: Kosova 0-1 Greqia, Dardanët ndjekin rezultatin

Sport
Në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, Kosova zhvillon ndeshjen e dytë në kuadër të Grupit 2 ne Ligën C të Ligës së Kombeve. Greqia është kundërshtari i Dardanëve, të cilët hynë në këtë sfidës pas fitores komode në udhëtim te Qipro me golat e Valon Berishës dhe Edon Zhegrovës. Edhe Helenët e fituan takimin e parë duke e mposhtur si mysafir Irlandën e Veriut me rezultat 1-0. Kosova dhe Greqia janë takuar dy herë në të kaluarën në Ligën e Kombeve, njëra sfidë ka përfunduar baras, kurse tjetrën e kanë fituar skuadra mysafire. Këto skuadra kanë luajtur edhe në kualifikimet për Kampionatin Botëror dhe në të dyja përballjet kanë luajtur baras me rezultat identik (1-1).
Kosova do vetëm tre pikë në ndeshje ndaj Greqisë, formacionet zyrtare

Kosova do vetëm tre pikë në ndeshje ndaj Greqisë, formacionet zyrtare

Sport
Përfaqësuesja e Kosovës dhe ajo e Greqisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për Grupit 2 të Ligës C në Ligën e Kombeve. Dardanët janë nikoqir të një kundërshtari që e njohin mjaft mirë, Greqisë, pasi janë takuar shpeshherë kohëve të fundit dhe tani e presin në “Fadil Vokrri” nga ora 20:45. Ekipi i Alain Giresse vjen në këtë ndeshje pas një fitore 2-0 në udhëtim te Qipro dhe synojnë fitoren e radhës për të betonuar pozitën e parë me pikë maksimale nga dy ndeshjet e para. Në anën tjetër, mysafirët grek gjithashtu kanë fituar ndeshjen e parë ndaj Irlandës së Veriut dhe synojnë të vazhdojnë serinë pozitive. Trajnerët e të dyja skuadrave kanë vendosur të bëjnë disa ndryshime të vogla nga ndeshjet e para. Kosova: Muric; Kastrati, Rrahmani, Kryeziu,...
Ndryshime në formacionin bazë të Kosovës – Giresse i jep një rol të ri Arbër Zenelit

Ndryshime në formacionin bazë të Kosovës – Giresse i jep një rol të ri Arbër Zenelit

Sport
Vetëm disa orë na ndajnë nga ndeshja mes Kosovës dhe Greqisë, që do të zhvillohet në "Fadil Vokrri". Pas fitores ndaj Qipros, Kombëtarja e Kosovës nën urdhrat e Alain Giresse do të kërkojë pikët e plota edhe ndaj grekëve. Sidoqoftë, të rikthehemi te formacioni - në sfidën e fundit kemi parë që tekniku francez luajti me këtë 11-she bazë: Muric; Kastrati, Rrahmani, Kryeziu, Aliti; Fazliji, Berisha, Idrizi; Rashica, Muriqi, Zhegrova. Pas fitores, kishte kritika të shumta sidomos në mesfushë, ku tre lojtarët e lartpërmendur nuk arrinin të bashkëpunonin në mënyrën më të mirë. Kështu, Giresse tashmë ka bërë disa ndryshime në mesfushë, kështu mëson Gazeta Nacionale me burime të sigurta. Formacioni i Kosovës do të jetë 4-2-3-1, kurse nga minuta e parë do të luajë Florian Loshaj. Kurse...
Agim Ademi: Sot gjatë tërë ditës qëndrova në stadiumin “Fadil Vokrri”

Agim Ademi: Sot gjatë tërë ditës qëndrova në stadiumin “Fadil Vokrri”

Sport
Presidenti i FFK-së, Agim Ademi me stafin e tij kanë qenë mjaftë aktiv për të mbuluar të gjithë organizimin e ndeshjes Kosovë – Greqi. Me fillim nga ora 20:45, në tempullin “Fadil Vokrri”, Dardanët do të presin Helvetët, ku deri më tani nuk kanë arritur asnjë fitore ndaj Greqisë në katër ndeshje. Nën urdhrat e Giresse dhe me një atmosferë fantastike, Kosova do të kërkoi fitoren e dytë radhazi, pas fitores fantastike në udhëtim te Qipro. Më poshtë mund të shikoni postimin e Presidentit të FFK-së, Agim Ademit.
Lladrovci në shënimin e themelimit të BDI-së: 20 vjet suksese!

Lladrovci në shënimin e themelimit të BDI-së: 20 vjet suksese!

Lajme
Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci mori pjesë sot në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim. Për 20 vjet, Bashkimi Demokratik për Integrim, në garën politike ka shënuar vetëm fitore. Këto fitore ishin fitore të shqiptarëve, duke arritur nivelin politik, ekonomik dhe përparimin si kurrë më parë, në Maqedoninë e Veriut, ka deklaruar Lladrovci. Postimi i plotë: 20 vjet BDI, 20 vjet suksese! Vëlla Ali, urime dhe suksese të mëtejme me partinë lidere të shqiptarëve! Sot, në Shkup, mora pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BDI-së, datë që më bën krenar që isha i pranishëm edhe në themelimin e kësaj partie që ndryshoi historinë e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Për 20 vjet, Bashkimi Demokratik për Integrim, në garën...
Serbia vendosi 48 baza operuese ofensive në kufiri me Kosovën, Ibishi i sheh si kërcenim real për vendin

Serbia vendosi 48 baza operuese ofensive në kufiri me Kosovën, Ibishi i sheh si kërcenim real për vendin

Lajme
Serbia ka vendosur 48 baza operuese ofensive nga ato, 28 janë baza ushtarake dhe 20 sosh të xhandarmërisë rreth kufirit të Kosovës. Kështu ka thënë kryeministri Albin Kurti gjatë vizitës që kishte në Amerikë, ku vuri theksin te kërcënimi për sigurinë e Kosovës dhe rajonit që mund t’iu vijë nga aleanca ushtarake e Serbisë me Rusinë. Ai po ashtu theksonte nevojën për demilitarizimin e brezit tokësor disakilometërsh rreth kufirit të Kosovës. Ndërkohë eksperti i sigurisë, Nuredin Ibishi, në një intervistë për KosovaPress, ka deklaruar se pas heqjes së zonës së sigurisë, Serbia ka filluar të koncentrojë forcat në kufi të Kosovës, dhe sipas tij, kjo është shqetësuese për Kosovën. “Pas heqjes së zonës sigurisë, pra Serbia ka filluar të koncentrojë forcat në kufi të Kosovës që e ka pjesë...
“Dj Geek ka flirtuar me recepsionisten”, Ylli i bën një rreng Dafinës, reagimi i saj nuk duhet humbur

“Dj Geek ka flirtuar me recepsionisten”, Ylli i bën një rreng Dafinës, reagimi i saj nuk duhet humbur

Magazina
Dafina Zeqiri dhe Dj Geek, janë njëri ndër çiftet më të pëlqyera të estradës shqiptare. Lidhja e tyre secilën ditë po forcohet edhe më shumë. Së fundi çifti kanë zhvilluar një koncert në Vienë bashkë me këngëtarin Yll Limani. Para shfaqjes ata ndodheshin në hotel, teksa Ylli ka postuar një video në ‘Instastory’ ku tentoi t’i bëjë një rreng Dafinës. “Dj Geek ka flirtuar me recepsionisten e cila më pas i ka kërkuar numrin, ndërsa ai e ka ftuar për në dhomën e tij.”, thuhet në rrengun e Yllit. Reagimi i këngëtares ishte epik pasi ajo u duk se nuk e mori fare seriozisht shakan teksa duke ‘kërcyer’ i drejtohet Yllit: “Përse po gënjen” tekksa e shoqëroi dhe me disa “grushta” drejt kamerës. Ndryshe Geek dhe Dafina janë në lidhje prej dy vitesh. ...
Mitrovicasit ia vjedhin 1 mijë euro nga banka, këto janë dyshimet e tij

Mitrovicasit ia vjedhin 1 mijë euro nga banka, këto janë dyshimet e tij

Lajme
Një burrë nga Mitrovica e Veriut të premten ka raportuar në Polici se i janë vjedhur 1 mijë euro nga llogaria bankare. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, i njëjti ka thënë se dyshon që paratë ia ka vjedhur një burrë tjetër, të cilit ia kishte dhënë veturën për regjistrim, ku kishte lënë edhe kuletën me dokumente. Policia ka njoftuar se rasti është hapur si “Hyrje në sistemin kompjuterik” dhe shkon në procedurë të rregullt.
Nis shitja e biletave në “tregun e zi” për ndeshjen Kosovë – Greqi, këto janë çmimet

Nis shitja e biletave në “tregun e zi” për ndeshjen Kosovë – Greqi, këto janë çmimet

Sport
Pas fitores ndaj Qipros, Përfaqësuesja e Kosovës do ta zhvillojë sonte ndeshjen e radhës. Në kryeqytetin kosovar, Prishtinë, “Dardanët” synojnë sonte fitoren e radhës në Ligën e Kombeve. Në kuadër të grupit 2, Liga C, Kosova do të përballet me Greqinë në stadiumin “Fadil Vokrri”. Kosova hyn në këtë ndeshje pas fitores 0:2 ndaj Qipros në Larnaca të enjten. Kurse, së fundmi, Greqia fitoi 0:1 ndaj Irlandës së Veriut si mysafire. Si zakonisht, edhe për ndeshjen e sotme kanë dalur biletat në tregun e zi. Për pjesën e lindjes, biletat po shiten nga 70 euro, kurse ato në jug deri në 30 euro. Ndeshja e sotme do të zhvillohet nga ora 20:45.