Wednesday, March 29
Shadow

Sport

Zvicra publikon listën për Katar 2022, ftohen tre shqiptarë

Zvicra publikon listën për Katar 2022, ftohen tre shqiptarë

Sport
Përfaqësuesja e Zvicrës ka publikuar listën e lojtarëve të ftuar për Kupën e Botës. Turneu i madh fillon më 20 nëntor të këtij muaji dhe mbaron më 18 dhjetor, derisa Helvetikët shpresojnë në arritjen sa më të lartë. Zvicra gjendet në grupin në grupin G me Brazilin, Kamerunin dhe Serbinë, derisa ndeshjen e parë e luan ndaj kamerunasëve më 24 nëntor.
Natë zhgënjyese, Kosova mposhtet nga Greqia në “Fadil Vokrri”

Natë zhgënjyese, Kosova mposhtet nga Greqia në “Fadil Vokrri”

Sport
Kombëtarja e Kosovës ka pësuar humbje në ndeshjen e dytë në Ligën e Kombeve. Të përzgjedhurit e Alain Giresse u mposhtën nga Greqia në ndeshjen e xhiros së dytë në Grupin 2 të Ligës C. Ndeshja e zhvilluar sonte në “Fadil Vokrri” u mbyll me rezultatin 0:1. Kosova e nisi mirë këtë ndeshje, por nuk ia dolën të krijonin raste konkrete për të shënuar. Kjo u shfrytëzua nga grekët, të cilët shënuan përmes Anastasios Bakasetas në minutën e 36-të. Greqia e mbylli pjesën e parë me epërsi, të cilën e mbajti deri në fundin e ndeshjes. “Dardanët” provuan ta barazonin rezultatin, por punët për të u vështirësuan edhe më shumë kur Fidan Aliti u përjashtua nga loja në minutën e 72-të. Si të mos mjaftonte kjo, me karton direkt të kuq u përjashtua edhe Aro Muric, i cili luajti me dorë jash...
LIVE: Kosova 0-1 Greqia, Dardanët ndjekin rezultatin

LIVE: Kosova 0-1 Greqia, Dardanët ndjekin rezultatin

Sport
Në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, Kosova zhvillon ndeshjen e dytë në kuadër të Grupit 2 ne Ligën C të Ligës së Kombeve. Greqia është kundërshtari i Dardanëve, të cilët hynë në këtë sfidës pas fitores komode në udhëtim te Qipro me golat e Valon Berishës dhe Edon Zhegrovës. Edhe Helenët e fituan takimin e parë duke e mposhtur si mysafir Irlandën e Veriut me rezultat 1-0. Kosova dhe Greqia janë takuar dy herë në të kaluarën në Ligën e Kombeve, njëra sfidë ka përfunduar baras, kurse tjetrën e kanë fituar skuadra mysafire. Këto skuadra kanë luajtur edhe në kualifikimet për Kampionatin Botëror dhe në të dyja përballjet kanë luajtur baras me rezultat identik (1-1).
Kosova do vetëm tre pikë në ndeshje ndaj Greqisë, formacionet zyrtare

Kosova do vetëm tre pikë në ndeshje ndaj Greqisë, formacionet zyrtare

Sport
Përfaqësuesja e Kosovës dhe ajo e Greqisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për Grupit 2 të Ligës C në Ligën e Kombeve. Dardanët janë nikoqir të një kundërshtari që e njohin mjaft mirë, Greqisë, pasi janë takuar shpeshherë kohëve të fundit dhe tani e presin në “Fadil Vokrri” nga ora 20:45. Ekipi i Alain Giresse vjen në këtë ndeshje pas një fitore 2-0 në udhëtim te Qipro dhe synojnë fitoren e radhës për të betonuar pozitën e parë me pikë maksimale nga dy ndeshjet e para. Në anën tjetër, mysafirët grek gjithashtu kanë fituar ndeshjen e parë ndaj Irlandës së Veriut dhe synojnë të vazhdojnë serinë pozitive. Trajnerët e të dyja skuadrave kanë vendosur të bëjnë disa ndryshime të vogla nga ndeshjet e para. Kosova: Muric; Kastrati, Rrahmani, Kryeziu,...
Ndryshime në formacionin bazë të Kosovës – Giresse i jep një rol të ri Arbër Zenelit

Ndryshime në formacionin bazë të Kosovës – Giresse i jep një rol të ri Arbër Zenelit

Sport
Vetëm disa orë na ndajnë nga ndeshja mes Kosovës dhe Greqisë, që do të zhvillohet në "Fadil Vokrri". Pas fitores ndaj Qipros, Kombëtarja e Kosovës nën urdhrat e Alain Giresse do të kërkojë pikët e plota edhe ndaj grekëve. Sidoqoftë, të rikthehemi te formacioni - në sfidën e fundit kemi parë që tekniku francez luajti me këtë 11-she bazë: Muric; Kastrati, Rrahmani, Kryeziu, Aliti; Fazliji, Berisha, Idrizi; Rashica, Muriqi, Zhegrova. Pas fitores, kishte kritika të shumta sidomos në mesfushë, ku tre lojtarët e lartpërmendur nuk arrinin të bashkëpunonin në mënyrën më të mirë. Kështu, Giresse tashmë ka bërë disa ndryshime në mesfushë, kështu mëson Gazeta Nacionale me burime të sigurta. Formacioni i Kosovës do të jetë 4-2-3-1, kurse nga minuta e parë do të luajë Florian Loshaj. Kurse...
Agim Ademi: Sot gjatë tërë ditës qëndrova në stadiumin “Fadil Vokrri”

Agim Ademi: Sot gjatë tërë ditës qëndrova në stadiumin “Fadil Vokrri”

Sport
Presidenti i FFK-së, Agim Ademi me stafin e tij kanë qenë mjaftë aktiv për të mbuluar të gjithë organizimin e ndeshjes Kosovë – Greqi. Me fillim nga ora 20:45, në tempullin “Fadil Vokrri”, Dardanët do të presin Helvetët, ku deri më tani nuk kanë arritur asnjë fitore ndaj Greqisë në katër ndeshje. Nën urdhrat e Giresse dhe me një atmosferë fantastike, Kosova do të kërkoi fitoren e dytë radhazi, pas fitores fantastike në udhëtim te Qipro. Më poshtë mund të shikoni postimin e Presidentit të FFK-së, Agim Ademit.
Nis shitja e biletave në “tregun e zi” për ndeshjen Kosovë – Greqi, këto janë çmimet

Nis shitja e biletave në “tregun e zi” për ndeshjen Kosovë – Greqi, këto janë çmimet

Sport
Pas fitores ndaj Qipros, Përfaqësuesja e Kosovës do ta zhvillojë sonte ndeshjen e radhës. Në kryeqytetin kosovar, Prishtinë, “Dardanët” synojnë sonte fitoren e radhës në Ligën e Kombeve. Në kuadër të grupit 2, Liga C, Kosova do të përballet me Greqinë në stadiumin “Fadil Vokrri”. Kosova hyn në këtë ndeshje pas fitores 0:2 ndaj Qipros në Larnaca të enjten. Kurse, së fundmi, Greqia fitoi 0:1 ndaj Irlandës së Veriut si mysafire. Si zakonisht, edhe për ndeshjen e sotme kanë dalur biletat në tregun e zi. Për pjesën e lindjes, biletat po shiten nga 70 euro, kurse ato në jug deri në 30 euro. Ndeshja e sotme do të zhvillohet nga ora 20:45.
Formacioni i mundshëm i Kosovës për ndeshjen ndaj Greqisë

Formacioni i mundshëm i Kosovës për ndeshjen ndaj Greqisë

Sport
Përfaqësuesja e Kosovës do të përballet me atë të Greqisë në kuadër të kampanjës kualifikuese të Ligës së Kombeve, të vlefshme për Grupin 2 të Ligës C. Për dy ekipet përfaqësuese kjo do të jetë ndeshja e dytë në grup, teksa të dyja e nisën me fitore. Si Dardanët ashtu edhe grekët triumfuan në udhëtim, ku Kosova mori tri pikë te Qipro (0-2) derisa Greqia te Irlanda (0-1). Trajneri Alain Giresse nuk pritet të bëjë shumë ndryshime në formacionin titullar nga ndeshja e kaluar për faktin se Dardanët bënë një lojë të madhe. Porta pritet t’i besohet përsëri gjigantit Arijanet Muric, derisa në mbrojtje mund të ketë ndryshime në krahun e djathtë me Benjamin Kolollin që mund ta zëvendësojë Lirim Kastratin, por ky i fundit është favorit për një fanellë titullari. Tre mbrojtësit tjerë ...
Muriqi: Ndaj Greqisë luajmë për fitore

Muriqi: Ndaj Greqisë luajmë për fitore

Sport
Vedat Muriqi është shprehur optimist para ndeshjes me Greqinë që Kosova e luan të dielën në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë nga ora 20:45. Sulmuesi shtatlartë e ka cilësuar takimin si shumë të rëndësishëm. “Jemi në prag të një ndeshjeje shumë të rëndësishme. Kemi arritur tri pikë të vështira por edhe të rëndësishme, i dimë aftësitë e kundërshtarit dhe shpresojmë se do të arrijmë fitore. I dimë aftësitë tona dhe nuk do të bëjmë gabime sikurse me Qipron. Presim një atmosferë të jashtëzakonshme këtu. Nuk është me rëndësi kush shënon. Normalisht jam sulmues dhe nëse shënoj, do të jem i lumtur. Shpresoj se do të jetë dita jonë”, deklaroi Muriqi.
Neymar drejt largimit, PSG gjen në Spanjë zëvendësuesin e brazilianit

Neymar drejt largimit, PSG gjen në Spanjë zëvendësuesin e brazilianit

Sport, Transferet
Neymar Jr mund të largohet nga Paris Saint Germain pas pesë viteve qëndrim në kryeqytetin francez. Pasi kanë siguruar shërbimet Kylian Mbappe edhe për tri vite të tjera, drejtuesit e parisienëve janë të gatshëm tani ta shesin Neymarin. Kampioni në fuqi i Francës po pret ofertën e duhur për ta shitur brazilianin dhe Newcastle United është favoriti kryesor për ta transferuar atë. PSG duket se e ka gjetur zëvendësuesin e brazilianit dhe vetëm po pret shitjen e tij për ta afruar transferimin e ri. Gazeta spanjolle Marca ka raportuar se sulmuesi holandez Arnaut Danjuma pëlqehet nga drejtuesit e parisienëve. 25-vjeçari ka shpërthyer me Villarrealin këtë vit duke shënuar 16 gola e duke asistuar në katër të tjerë. Parisienët janë gati të shpenzojnë 55 milionë euro për tr...